A környezetünk védelme bátran kijelenthetjük, hogy nem olcsó mulatság, de mégis különböző okai lehetnek annak, hogy az emberek a környezettudatos megoldások helyett az elterjedtebb, ugyanakkor károsabb, szennyezőbb alternatívát választják akkor is, ha lenne lehetőségük másra. Nemrég írtunk arról, hogy mennyire nehéz megoldani a műanyagmentességet a mindennapokban, de számos olyan helyzet van, amikor simán dönthetünk a környezetkímélő verzió mellett, sokan mégsem teszik.
Hogy miért, annak több oka lehet, ezek közül néhány valamelyest érthető, és persze van teljesen banális is. Legtöbbször a kifogás a kényelem, hogy nem akarnak kilógni a sorból, nem akarják, hogy mások különcnek tartsák őket. Illetve sajnos sokszor a zöld dolgok drágábbak, és jó néhányan a pénztárcájuk megkímélése érdekében választják inkább a műanyagot, és egyéb, környezetszennyező változatokat.
De vajon tényleg többe kerül?
Sajnos igen ez az állítás megalapozottnak tűnik, a zöld technológiák kifejlesztése, üzembetartása egyenlőre a fejlett, gazdak országok sajátja (itt el kell mondani, hogy sok mindenben Magyarország már csatlakozott az előbb említettekhez), de sokszor ami először drágának tűnik mégis az olcsóbb és sok esetben környezetkimélőbb megoldást is lehet találni. Ott van például a nejlonzacskó mely ingyen, vagy max. 20 forintért lehet megvenni, mellette ki van rakva a többször is használható, erős vászontáska 300-500 forintos áron, vagy még drágábban. Mégis ki venné meg többszörös áron a vászonszatyrot, ugye? És ez csak egy példa a sok közül, amikor azt látod, hogy ha valamiből a kevésbé szennyező verziót választod, akkor többet kell fizetned, de mégis olcsóbb, mert ez tényleg csak első blikkre tűnik így, mert ha egy kicsit jobban belegondolsz, a 20 forintos nejlonzacsi mégsem olyan olcsó, ha minden bevásárláshoz veszel egyet. Vagy minden másodikhoz, harmadikhoz. Ráadásul nagyon sok szemetet termelsz vele. Szintén jó példa a drágának mondott LED-es izzó, ami viszont fényévekkel tovább bírja a hagyományosnál, – arról nem is beszélve, hogy drasztikusan kevesebbet fogyaszt, így a végső elszámolásnál kiderül, hogy összességében olcsóbb.
Környezetbarát csomagolás, tisztítószerek
Sajnos ebben az esetben egyértelműen létező jelenség, hogy a környezetbarát csomagolás drágább a nejlonnál, a környezetkímélő tisztítószerek ára is borsosabb, és lehetne még folytatni. Itt jön be a képbe a kicsit tudatosabb vásárlás, ami a mennyiséget és szükségleteket illeti. Kényelmi okokból ugyanis meglehetősen hozzászoktunk ahhoz, hogy mindenből túl sokat veszünk.Ennek következtében rengeteg ételt dobunk ki minden héten, mert nem fogy el, megromlik, mielőtt megennénk. Egy átlag háztartásban 3-4-5 féle tisztítószer van, ami ugyanarra képes, nem egy flakon évekig áll, mielőtt kidobnánk, mert nem használjuk. Ha tudatosabban fogyasztunk, csak annyi ételt veszünk, amennyit megeszünk, csak egyféle tisztítószert, amit használunk is, máris kevesebbet költünk, nem mellesleg a hulladék is kevesebb, amit termelünk. És az így megspórolt pénzből meg talán belefér, hogy a drágább, de összességében környezetkimélőbb terméket válasszuk.
Zöldnek lenni tehát nem feltétlenül drágább, csak ésszel kell csinálni!