Bizonyára mindannyian hallottunk már arról, hogy 2021-től be fogják tiltani az Európai Unióban a műanyag szívószálat. Sokakban azonban felmerül a kérdés, hogy miért lett hirtelen közellenség a szívószál, amit egyébként nagyon régóta használunk szerte a világon. Miért lett egyik napról a másikra probléma a használata, és miért kell elhagyni, illetve lecserélni valami másra?
Nos, nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a szívószál betiltásának környezetvédelmi okai vannak. A tengerekben, óceánokban, és a partokon leggyakrabban talált egyszerhasználatos műanyag termékek között ugyanis igen előkelő helyet foglal el a szívószál.
Kevesebb egyszerhasználatos műanyag
Sokan örülnek neki, hogy a műanyag szívószálak betiltásával teszünk egy komoly lépést annak érdekében, hogy környezetbarátabbá tegyük egy kicsit a világot, és gátat szabjunk a mértéktelen szemetelésnek. Ne legyenek azért illúzióink, ez nem azt jelenti, hogy mostantól minden rendben lesz, és nem lesz több fölösleges szemetelés. De önmagában a szívószálak a kivonása igenis komoly lépés az ügy érdekében.
A szívószál ráadásul egy olyan eszköz, ami nélkül vígan lehet élni, csupán megszoktuk az évek során, hogy használjuk, éppen ezért komoly igény mutatkozik rá. Szerencsére azonban szívószál nemcsak műanyagból készülhet, hanem kevésbé környezetszennyező anyagokból is, mint például a papír vagy a fém. Ezek újrahasznosíthatók, utóbbi többször is felhasználható, így jóval környezetbarátabb megoldások születhetnek.
Rengeteg műanyag szemetet termelünk
A helyzet azért is kívánt drasztikus lépést, mert iszonyatos mennyiségű műanyag szemetet termelünk, ami nagyon nehezen, és sokára bomlik le, ez pedig igen komolyan megterheli a bolygónkat. Konkrétan, ha így folytatnánk tovább, ahogy most tesszük, 2050-re olyan szinten lennének teli az óceánok műanyaggal, hogy több lenne belőlük, mint halból.
A tengeri műanyagokkal ráadásul az a baj, hogy mivel évszázadok alatt sem bomlanak le, megbolygathatják a vízi élővilág rendjét. Többi élőlény is megeszi a műanyagokat, ami egyértelműen káros hatással van az egészségükre, különösen hosszabb távon.
A szívószál és a hozzá hasonló, egyszerhasználatos műanyagok betiltásával sokat tehetünk annak érdekében, hogy jelentősen mérsékeljük az emberek műanyag felhasználását, ezáltal pedig a műanyag szemetek mennyiségét. Ez hosszútávon egy egészségesebb és élhetőbb bolygóhoz vezet.
Amikor tehát éppen nem örülünk annak, hogy nem kapunk eldobható szívószálat az italunkhoz, vagy egy felesleges macerának tartjuk a szívószál betiltását, gondoljunk arra, hogy hosszútávon ezzel igenis sokat teszünk bolygónk jövőjéért!